Wiele osób decyduje się na urządzanie poszczególnych wnętrz w pojedynkę lub we współpracy z innymi domownikami. Dzieje się tak z wielu względów. Z jednej strony chcemy mieć całkowitą kontrolę nad tym, co znajdzie się w takich pomieszczeniach. Z drugiej strony z kolei chcemy w istocie zaoszczędzić. Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednym, bardzo istotnym aspekcie.

Bowiem urządzanie wnętrz to zabawa i wywoływanie pozytywnych emocji. Nie ma nic lepszego niż obserwowanie procesu i efektów końcowych naszej ciężkiej pracy! Dlatego też zachęcamy wszystkich, by spróbowali swoich sił w tym zakresie, zakasali rękawy i po prostu działali. Oto kilka porad na to jak nie zwariować i urządzić pomieszczenie samemu:

  • Po pierwsze nie angażujmy się w to zbyt emocjonalnie. Dekorowanie wnętrz może się z tym wiązać, bo każdy z osobna ma przykładowo swoją własną, odmienną wizję. Nie mniej jednak złotym kluczem jest to, by połączyć inspiracje, pomysły w jedną spójną i współgrającą, harmonijną przestrzeń.

    Dobrze jest zapisywać wszelkie idee na kartkach, rysować plan. Wszystko po to, by nie pogubić się w fazie realnego aranżowania. Bardzo często podczas wizyty w wielkim sklepie z meblami okazuje się, że odchodzimy od kasy z czymś, czego do końca nie chcieliśmy kupować. Aby tego unikać – róbmy tradycyjną listę zakupów, wcześniej inspirując się chociażby katalogami w internecie;

  • Urządzanie wnętrz to także umiejętność wizualizacji. Jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem o niewielkim metrażu, dobrze byłoby je optycznie powiększyć.

    Istnieje szereg trików, które nam to ułatwią. Przykładowo skupianie się na oknach i świetle zewnętrznym. Nigdy nie powinno się zakrywać słonecznych promieni ciężkimi kotarami. Wręcz przeciwnie, na czas trwania dnia odkrywać je i cieszyć się wpadającym światłem. Drugim rozwiązaniem jest rezygnacja z dywanów i wykładzin na rzecz standardowych paneli.

    Obecnie ich kładzenie nie należy do skomplikowanych czynności, może to wykonać praktycznie każdy, kto poświęci chwilę czasu na przyuczenie. Taka realizacja sprawi, że pomieszczenie będzie nie tylko większe, ale bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w utrzymaniu w należytym stanie;

  • Jeśli nie mamy dużych możliwości finansowych – spróbujmy swoich sił w realizowaniu przedmiotów własnoręcznie. Dziś popularne są działania DIY i przerabiania starych rzeczy na nowe. Dobrze jest więc spróbować pierw takich kroków, bo może okazać się, że zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

.