Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ciężka orka, zwłaszcza na samym początku, chwilę po założeniu firmy. Ludzi najbardziej pociąga to, że będą pracowali „na swoje”, ale często okazuje się, że jest sporo wydatków, których wcześniej mogli wcale nie zaplanować. Skuteczne obniżenie kosztów prowadzenia firmy sprawi, że do naszej kieszeni będzie trafiało znacznie więcej gotówki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Niezależnie od typu działalności, jaką prowadzimy, niezbędne jest dokładne przeanalizowanie nie tylko rynku, ale także kosztów, które ponosimy z tytułu prowadzenia biznesu. Nie będziemy tutaj skupiali się na konkretnych przykładach dla konkretnych firm, ale raczej na ogólnych zasadach rządzących oszczędzaniem pieniędzy.

Pierwszą z nich jest zakupienie sprzętu z tak zwanej „drugiej ręki”. Jeśli do właściwego funkcjonowania biznesu potrzebujemy chociażby komputera, to możemy spokojnie rozważyć kupno produktu poleasingowego lub powystawowego. W ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a jakość zakupionego sprzętu będzie niemal identyczna, jak nierozpakowanego produktu prosto z półki sklepowej. Dobrym pomysłem jest także negocjowanie umowy czynszowej, jeśli wynajmujemy osobny lokal, który stanie się siedzibą naszej firmy. Powinniśmy targować się z wynajmującym, aby maksymalnie obniżyć comiesięczną należność. Sprzęt biurowy nie powinien być z kolei najtańszym możliwym na rynku.

Takie wyroby charakteryzują się niezwykle niską jakością, przez co pozornie zapłacimy mniej na początku, ale częściej będziemy musieli zdecydować się na wymianę zużytych produktów. Oprogramowanie komputerowe nie należy do najtańszych rzeczy i niestety w tej kwestii developerzy często są bezlitośni. Warto zatem zastanowić się nad wykorzystaniem darmowych programów, z których legalnie może korzystać każdy. Oprogramowanie na zasadzie Open Source może znacząco zmniejszyć nasze wydatki. Niektóre banki oferują także całkowicie bezpłatne konta dla firm, więc powinniśmy rozważyć właśnie takie oferty. Zawsze możemy także negocjować naszą umowę z operatorem sieci komórkowej.

Działalności gospodarcze są faworyzowane w prawie wszystkich sieciach.