Posiadanie własnego interesu już samo w sobie jest nie lada wyzwaniem, ze względu na wszystkie przepisy oraz papierkową robotę. Trzeba o wszystkim pamiętać, aby pewnego dnia nie zdziwić się, że coś przeoczyliśmy i naraziliśmy firmę na nieprzyjemności. Do tego dochodzi zmotywowanie pracowników, aby wykonywali swoją pracę w stu procentach. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zachęcenie naszych podwładnych do realizacji celów.

Brak motywacji wśród pracowników jest prawdziwą zmorą pracodawców. Podwładni, którzy nie wykonują w pełni swoich obowiązków, mogą podminowywać nasze ambicje, a szczególnie wpływy do firmowego budżetu. Motywowanie ludzi wcale nie jest tak proste jak się wydaje, ponieważ na każdego człowieka co innego działa motywująco. Najważniejsze jest zrozumienie potrzeb poszczególnych pracowników, ponieważ będą one punktem wyjściowym w naszym programie motywacyjnym.

Najprostszym sposobem jest oczywiście obietnica podwyżki. Działa to na największą grupę ludzi, ponieważ szczęśliwy pracownik to taki, który uznał, że dostaje wystarczającą ilość pieniędzy za wykonywaną pracę. Czasami jednak to nie pomaga, ponieważ zdarza się, że ludzie wciąż chcą więcej, a w takim momencie będą rosły ich oczekiwania, co przełoży się na mniejszą wydajność. Bardzo dobrym sposobem jest zapewnienie pracownikom bonusów.

Mogą one być jakiegoś rodzaju podarunkami, ale świetnie na ludzi działa na przykład opłacony wyjazd w ciekawe miejsce. Taka podróż na zregenerowanie sił, traktowana jako dodatkowy urlop, może dać bardzo interesujący efekt. Wielu ludzi liczy także na awans na wyższe stanowisko. Trzeba dać do zrozumienia, że gdy będą wykonywali swoje obowiązki w stu procentach, to będą piastowali ważniejsze funkcje w firmie.

Dobrym narzędziem jest także ocena pracownicza. Za jej pomocą możemy sprawiedliwie ocenić danego pracownika, ale może to także działać w dwie strony, ponieważ osoby na niższych stanowiskach powinny także móc oceniać swojego przełożonego. W ten sposób pracownik będzie wiedział jakie są jego słabe strony i w których aspektach musi się bardziej starać. Wpłynie to bezpośrednio na jego produktywność i zmotywuje do doskonalenia się.